Tym razem coś technologicznego, ale wciąż dla każdego. W tym wpisie dowiecie się o tym jak nasza fundacja wspiera dostęp do Internetu i innych typów sieci dając Wam wiele możliwości ich użycia. Pomagamy także w ich konfiguracji do różnych zastosowań. Jednocześnie zapraszamy Was do współtworzenia inteligentnych sieci na Gajowicach, gdyż także możecie dołożyć swoją cegiełkę do tych projektów. A zatem po kolei.
Bezpłatny i dostępny Internet – sieć Freifunk
Na ogół, jeśli ktoś dysponuje łączem internetowym, tworzy zamkniętą sieć WiFi dostępną po podaniu hasła, z której korzysta on/ona i domownicy lub goście. I oczywiście takie działanie ma sens. Jednocześnie, w wielu miejscach czasami przydaje się dostęp do publicznej sieci WiFi, do której można podłączyć się samemu telefonem lub tabletem, ale też można chcieć podłączyć do niej urządzenia IoT (Internetu rzeczy) różnego typu, np. do monitorowania nawodnienia gleby, stacje pogodowe, stacje pomiaru zanieczyszczenia powietrza i wiele innych. Często jest też tak, że tam, gdzie takie urządzenia chcemy podłączyć, nie sięga nasze domowe WiFi. Stąd Fundacja Krucza.org dołączyła do niemieckiego projektu Freifunk promując bezpieczne udostępnianie własnego łącza internetowego innym poprzez tworzenie otwartych hotspotów. Freifunk pozwala każdemu przyłączyć się do projektu poprzez albo wstawienie własnego dodatkowego routera bezpiecznie udostępniającego określony fragment (przepustowość) własnego łącza internetowego, albo poprzez wstawienie routera niepodłączonego do własnej sieci internetowej, ale mającego w zasięgu inny router Freifunk z dostępnym internetem – w ten sposób powiększany jest zasięg sieci i tworzony jest tzw. mesh.
Nasza fundacja w ramach własnego projektu na Gajowicach utrzymuje trzy hotspoty Freifunk (SSID sieci: wroclaw.freifunk.net) i zachęcamy Was do bezpłatnego korzystania z tej sieci oraz dzielenie się wrażeniami. Punkty te rozlokowane są w pobliżu skrzyżowania ulicy Kruczej z Mielecką, ale liczymy, że także dzięki Wam sieć Freifunk się rozrośnie. Freifunk jest projektem, który dba o bezpieczeństwo jego użytkowników, więc właściwie poziom zagrożeń jest taki sam jakbyście korzystali/korzystały z domowej sieci WiFi lub w sieci WiFi w kawiarni lub innym punkcie. Jednocześnie sieć ta nie ma hasła i jest publiczna, przez co bez problemu możecie dołączać urządzenia IoT, które mają ją w zasiegu.
Oczywiście, serdecznie zachęcamy do włączenia się w projekt i rozbudowę sieci Freifunk wroclaw.freifunk.net – chętnym zademonstrujemy jak tę sieć rozbudowywać, zapraszamy do kontaktu.
Pozostałe sieci IoT – LoRa (The Things Network) oraz Sigfox
Jednocześnie zachęcamy Was do odkrywania możliwości innych typów sieci, które szczególnie przydają się w tzw. Internecie rzeczy. Są to sieci, które mają o wiele większy zasięg niż WiFi i pozwalają na przesyłanie danych na duże odległości.
W ramach fundacji zbudowaliśmy infrastrukturę LoRa działającą w sieci The Things Network, która w dużym stopniu pokrywa Gajowice. Każdy z Was może dołaczyć do niej bezpłatnie swoje urządzenia IoT. Warto dodać, że tylko osoba, która jest właścicielem urządzeń ma dostęp do tych danych, więc operatorzy sieci The Things Network nie mają wglądu w przesyłane pakiety. Dodatkowo, zaletą sieci LoRa jest to, że urządzenia z niej korzystające mają o wiele większy czas działania na baterii, stąd nietrudno o stacje pogodowe potrafiące działać i wysyłać dane latami. Jeśli chcesz zacząć działać z siecią LoRa, zachęcamy do zapoznania się z wprowadzeniem dostępnym na tej stronie (dostępne są napisy w języku polskim). Oczywiście nasza fundacja także pomoże Tobie rozpocząć z siecią LoRa – prosimy o kontakt.
Ostatnim rodzajem sieci, który jest dość podobny do LoRa, jest Sigfox. Sigfox, podobnie jak LoRa, zapewnia duży zasięg i długą żywotność baterii. W ramach fundacji obecnie eksperymentujemy z siecią Sigfox, używamy też urządzeń IoT z niej korzystających i bezpłatnie pomożemy Tobie zdecydować która sieć (Freifunk/The Things Network/Sigfox) będzie bardziej nadawać się do Twoich potrzeb.
W tym projekcie zależy nam na tym, aby mieszkańcy Gajowic mogli pozyskiwać istotne dla nich informacje korzystając z w/w sieci i dzięki temu mieli większe szanse na monitorowanie rzeczy dla nich ważnych. Liczymy też na to, że dzięki wsparciu tych projektów na Gajowicach pojawi się wiele ciekawych inicjatyw tego typu, z których inni będą mogli brać przykład.